Pre najlepší tréning v Španielsku...

Sergio de Céspedes

PGA profesionál od roku 1997

riaditeľ golfovej akadémie Rio Real

reprezentačný tréner Španielskej Kráľovskej Golfovej Federácie (RFGE)

www.sdcgolf.com

Najdlhšia rodinná sága v histórii španielskeho golfu.

Céspedesovci. To sú celé štyri generácie golfových profesionálov v jednej rodine. Sú jedineční nielen v Španielsku a v celej Európe. Pred Sergiom, sa golfu profesionálne venovali jeho prastarý otec, starý otec a jeho mama. 

Od roku 2007 je Sergio de Céspedes riaditeľom akadémie Río Real Golf (Marbella) a je jeden z mála španielskych profesionálov (celkovo sú štyria), ktorý dosiahol TPI certifikát (Titleist Performance Institute) na všetkých úrovniach (I, II a III), a je jedným z prvých, ktorý na národnej úrovni vyštudoval 3D analýzu a biomechaniku v Spojených štátoch v roku 2009. V súčasnosti tiež pôsobí ako riaditeľ v Miguel Ángel Jiménez Golf Academy International pri Malage a je reprezentačným trénerom RFGE. 

Ako sa Tvoja golfová škola alebo výučba líši od ostatných?

Povedal by som, že je to v kvalite výučby, v jej plánovaní, v personalizácii hodín s nástrojmi a pomôckami, ktoré používame. Máme k dispozícii najmodernejšie technológie na švih a putt, ktoré majú len niektoré školy. Náš systém je založený na vizuálnej analýze letu loptičky a rozmeroch švihu, ktorá skúma až 50 referenčných bodov na dosiahnutie efektívneho švihu šitého na mieru. Ale to sú len pracovné nástroje, a tie bez adekvátnej prípravy učiteľov veľmi nepomôžu. Mám to šťastie, že som súčasťou národnej komisie pre výučbu a vzdelanie profesionálov a som národným trénerom mládežníckych tímov Španielskej kráľovskej golfovej federácie, čo znamená, že som si vedomý najnovších vyučovacích techník a popritom sa musím neustále školiť a zdokonaľovať.  

Begoña Céspedes (prvá sprava)

Začal si hrať golf veľmi mladý ...

Áno, vo veku 10 rokov. V dome, kde som vyrástol, bola vždy golfová atmosféra, pretože moja matka, Begoña de Céspedes, bola golfovou profesionálkou, v tom čase jediná v Španielsku. Jej otec, môj starý otec Ernesto, bol profesionálom v Club Puerta de Hierro v Madride, neskôr v Maroku a potom ukončil svoju kariéru v golfovom klube Parador de Málaga (prvé golfové ihrisko vôbec v Andalúzii). Aj môj pradedo, tiež Ernesto bol profesionálom už na začiatku 20. storočia. Takto sme štyri generácie, ktoré sa venovali a venujú výučbe golfu v Španielsku.

Je to najdlhšia rodinná sága, ktorú poznáš?

Bol som informovaný, že nielen v Španielsku, ale aj v Európe sme najdlhšia rodinná golfová sága. Nenašiel som inú rodinu, ktorá by nás predčila. Najdlhšie ságy majú maximálne tri generácie. 

 

Čo to pre Teba znamená...zodpovednosť, hrdosť?

Je to česť byť súčasťou tejto ságy a pokračovať v šírení starej hodnoty golfu, ktorá v niektorých aspektoch chýba: obetovanie, vytrvalosť, láska k športu ... Chcel by som, aby moje dcéry takisto hrali a patrili do piatej generácie golfových profesionálov, bolo by to niečo jedinečné na svete. Bez toho, aby sme ich samozrejme nútili alebo tlačili. Takisto, ako to bolo v mojom pripade, prišlo to samo, nikto ma nikdy do ničoho nenútil.

Zdroj: Andalucía Golf

Sergio de Céspedes

Myslíš si, že nové technológie sú rozhodujúce pre výučbu golfu?

Trvám na tom. Sú ďalším nástrojom, ktorý musíte poznať ako sa používa. Nie je to základný nástroj, ale ak sa správne používa, môže byť veľmi užitočným. Použijem tento príklad: Človek ide k lekárovi s bolesťou v zápästí k veľmi dobrému a skúsenému lekárovi, ktorý svojím dotykom a klinickým okom urobí dobrú diagnózu a predpíše liečbu. Myslím si však, že je stále lepšou možnosťou urobiť röntgenový snímok, rezonanciu, na potvrdenie, či došlo k zlomeniu alebo nie, a v ktorej časti, aby bolo jasné, čo sa deje a aplikovať liečbu tak, aby sa zápästie správne vyliečilo. 

To je to, čo robíme v našej škole. Diagnostikujeme žiakove problémy s pomocou technológií ktoré máme, a tak je potom jasné, čo sa pri švihu deje a aké nápravy musia byť použité, aké korekcie musia byť vykonané. Potom už ide len o to, aké cviky alebo typ tréningu sa následne aplikuje.

  

Ernesto Céspedes (1937)